Available Variants
4GB / 64GB
Official
৳18,999
4GB / 128GB
Official
৳19,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2021, August 18 |
| Status | Available. Released 2021, August 20 |
Body
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0”, 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired 9W reverse wired |
Tests
| Display | 1494:1 contrast ratio, 477 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.3 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 127h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi 10 is a budget smartphone announced in August 2021, featuring a 6.5-inch LCD display with 90Hz refresh rate and Full HD+ resolution protected by Corning Gorilla Glass 3. It runs on Android 11, upgradable to Android 13 with MIUI 14, powered by the MediaTek Helio G88 chipset with octa-core CPU and Mali-G52 MC2 GPU. Memory options include 64GB/4GB RAM, 128GB/4GB RAM, and 128GB/6GB RAM configurations with expandable storage via microSDXC. The quad-camera system consists of a 50MP main sensor, 8MP ultrawide, 2MP macro, and auxiliary lens, while the selfie camera is 8MP. It includes stereo speakers with 24-bit/192kHz Hi-Res audio, side-mounted fingerprint sensor, and comprehensive connectivity options like Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, NFC, infrared port, and USB Type-C. The device is powered by a 5000mAh battery supporting 18W wired and 9W reverse wired charging, available in Carbon Gray, Pebble White, and Sea Blue colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!