Available Variants
8GB / 256GB
৳37,000
12GB / 256GB
৳39,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
Launch
| Announced | 2024, July 31 |
| Status | Available. Released 2024, August 03 |
Body
| LED Light Strips | 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.5 mm (6.37 x 3.00 x 0.33 in) |
Display
| Size | 6.7 inches, 107.5 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 700 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
Hardware & Software
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7350 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.0 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
Main Camera
| Video | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
Selfie Camera
| Single | 50 MP, f/2.2, (wide), 1/2.76" |
| Video | 4K@30fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 50W wired, 50% in 21 min, 100% in 56 min |
| Type | 5000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 620762 (v9), 774023 (v10) GeekBench: 2234 (v5), 2648 (v6) 3DMark: 1377 (Wild Life Extreme) |
| Battery | Active use score 16:34h |
| Loudspeaker | -26.6 LUFS (Good) |
| Display | 1097 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Nothing Phone (2a) Plus price in Bangladesh for 2026 makes it a strong contender for users wanting a unique design and clean software experience. It's good for everyday social media, calls, and light gaming, but not ideal for demanding mobile gaming or professional-grade photography. The battery easily lasts a full day, which is a major plus. This phone is best for students or young professionals in 2026 who prioritize style and smooth performance over top-tier camera specs.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10774,023
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!