Available Variants
8GB / 256GB
Unofficial
৳21,800
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2023, March 06 |
| Status | Available. Released 2023, April 26 |
Body
| Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm (6.30 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | AMOLED, 90Hz, 700 nits (HBM), 1000 nits (peak) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), GALILEO (E1), BDS (B1) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi Note 12S is a mid-range smartphone announced in March 2023, featuring a 6.43-inch AMOLED display with a 90Hz refresh rate, 700 nits HBM brightness, and 1080 x 2400 pixel resolution. It is powered by the MediaTek Helio G96 chipset with an octa-core CPU and Mali-G57 MC2 GPU, running Android 13 with MIUI 14. Memory options include 64GB/6GB, 128GB/6GB, and 256GB/8GB configurations, expandable via microSDXC. The main camera system consists of a 108MP wide lens, 8MP ultrawide, and 2MP macro, while the selfie camera is 16MP. It includes stereo speakers, a 3.5mm jack, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2, NFC, infrared port, and GPS. The device has a side-mounted fingerprint sensor, measures 159.9 x 73.9 x 8.1 mm, weighs 176g, and is powered by a 5000mAh Li-Po battery with 33W wired charging. Available in Onyx Black, Ice Blue, and Pearl Green.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!