Available Variants
12GB / 256GB
Unofficial
৳51,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, February 16 |
| Status | Available. Released 2022, February 18 |
Body
| Dimensions | 162.5 x 76.7 x 8.5 mm (6.40 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Gaming Triggers | Physical magnetic pop-up gaming triggers |
Display
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Hardware & Software
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Main Camera
| Triple | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
Selfie Camera
| Single | 20 MP, f/2.4, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Features | 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by JBL Snapdragon Sound |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Additional Sensors | Virtual proximity sensing |
Battery
| Type | Li-Po 4700 mAh |
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC3, 100% in 17 min |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi K50 Gaming is a high-performance smartphone launched in February 2022, designed specifically for gaming enthusiasts. It features a 6.67-inch OLED display with a 120Hz refresh rate, HDR10+ support, and 800 nits peak brightness, protected by Corning Gorilla Glass Victus. Powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 chipset with an Adreno 730 GPU, it delivers top-tier gaming performance. The phone comes with up to 12GB of RAM and 256GB of UFS 3.1 storage. Its triple camera system includes a 64MP wide lens, 8MP ultrawide, and 2MP macro, while the front houses a 20MP selfie camera. Unique gaming features include physical magnetic pop-up triggers and a 4700mAh battery with 120W wired fast charging that can reach 100% in just 17 minutes. Other highlights include stereo speakers tuned by JBL, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, NFC, and an infrared port.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!