Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2020, August 27. Released 2020, August 27 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Dual | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.0µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi 9C NFC is a budget smartphone announced in August 2020, featuring a 6.53-inch IPS LCD display with 720x1600 resolution and 400 nits typical brightness. It runs on Android 10 with MIUI 12 and is powered by the MediaTek Helio G35 chipset with octa-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. Memory options range from 32GB/2GB RAM to 128GB/4GB RAM, with expandable storage via microSDXC. The dual main camera includes a 13MP wide lens with PDAF and a 2MP macro lens, capable of 1080p video recording at 30fps. The 5MP selfie camera also records 1080p video. Connectivity features include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, NFC, FM radio, and microUSB 2.0 with OTG. It has a rear-mounted fingerprint sensor, accelerometer, and proximity sensor. The device is powered by a 5000mAh Li-Po battery with 10W wired charging and comes in Midnight Gray, Sunshine Yellow, and Twilight Blue colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!