Available Variants
12GB / 256GB
Unofficial
৳52,000
12GB / 512GB
Unofficial
৳54,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 |
Launch
| Announced | 2025, June 24 |
| Status | Available. Released 2025, June 24 |
Body
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
| Weight | 215.7 g (7.62 oz) |
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
Display
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 700 nits (typ), 1700 nits (HBM), 3200 nits (peak |
Hardware & Software
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Dual | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
Selfie Camera
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC3+, 80% in 30 min 22.5W reverse wired |
| Type | Market-dependent versions: · 6500 mAh - International model · Si/C Li-Ion 7550 mAh - India model |
Tests
| Free fall | Class D (45 falls) |
| Repairability | Class C |
| Performance | AnTuTu: 2024751 (v10) GeekBench: 6402 (v6) 3DMark: 4476 (Wild Life Extreme) |
| Battery Endurance | 64:03h endurance, 1000 cycles |
| EU LABEL | Energy Class B |
| Battery | Active use score 14:45h |
| Loudspeaker | -26.2 LUFS (Good) |
| Display | 1525 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Poco F7 price in Bangladesh for 2026 makes it a strong contender for users who want flagship-level performance without the flagship cost. It's excellent for gaming and heavy multitasking thanks to its powerful processor, but its camera system can't match more expensive phones in low light. The battery easily lasts a full day, though charging speeds are not the fastest available now. This phone is a smart buy for students and young professionals in 2026 who prioritize raw power and a smooth display over having the absolute best cameras.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v102,024,751
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!