Available Variants
8GB / 256GB
Unofficial
৳59,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, October 04 |
| Status | Available. Released 2022, October 06 |
Body
| Dimensions | 163.1 x 75.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 Ultra (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR |
Selfie Camera
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.47", 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 19 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 780204 (v9) GeekBench: 3756 (v5.1) |
| Display | 954 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.0 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 104h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi 12T is a high-performance smartphone launched in October 2022, featuring a 6.67-inch AMOLED display with 120Hz refresh rate, HDR10+, and up to 900 nits peak brightness. It is powered by the MediaTek Dimensity 8100 Ultra chipset with an octa-core CPU and Mali-G610 MC6 GPU, running Android 12 upgradable to Android 14 with MIUI 14. The device offers 8GB RAM with either 128GB or 256GB UFS 3.1 storage. Its triple main camera setup includes a 108MP wide sensor with OIS, an 8MP ultrawide lens, and a 2MP macro camera, while the selfie camera is 20MP. It supports 5G connectivity, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, and an infrared port. The 5000mAh battery supports 120W wired charging, reaching 100% in 19 minutes. Additional features include stereo speakers, an under-display optical fingerprint sensor, and Gorilla Glass 5 protection.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9780,204
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!