Available Variants
6GB / 128GB
৳39,999
8GB / 128GB
৳42,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, January 06 |
| Status | Available. Released 2022, January 12 |
Body
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
Display
| Type | AMOLED, 120Hz, 700 nits, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 11, upgradable to Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.0µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 15 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 375528 (v8), 437872 (v9) GeekBench: 2225 (v5.1) GFXBench: 22fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) |
| Loudspeaker | -25.2 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 106h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi 11i HyperCharge 5G is a mid-range smartphone announced in January 2022, featuring a 6.67-inch AMOLED display with 120Hz refresh rate and 1200 nits peak brightness protected by Gorilla Glass 5. It runs on Android 11 with MIUI 13, upgradable to Android 12, powered by the MediaTek Dimensity 920 chipset with octa-core CPU and Mali-G68 MC4 GPU. Memory options include 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, and 256GB 8GB RAM with UFS 2.2 storage and microSDXC expansion. The triple main camera setup consists of a 108MP wide lens, 8MP ultrawide, and 2MP macro, capable of 4K video recording, while the 16MP selfie camera records 1080p video. It includes stereo speakers with 24-bit/192kHz Hi-Res audio, side-mounted fingerprint sensor, IP53 dust and water resistance, and supports 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS, and infrared port. The device is powered by a 4500mAh Li-Po battery with 120W wired fast charging, reaching 100% in 15 minutes.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (3)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9437,872
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (3)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!