Available Variants
12GB / 256GB
Expected
৳70,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored. Exp. release 2026, February |
Body
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 4320Hz PWM, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Main Camera
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5.0 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion 7600 mAh |
| Charging | 100W wired Reverse wired Bypass charging |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The vivo iQOO 15R is a rumored 2026 smartphone targeting gamers and power users in Bangladesh who need exceptional performance and battery life. It's good for high-refresh-rate gaming, multitasking with up to 16GB RAM, and all-day use with its massive 7600mAh battery and 100W fast charging. This phone is not good for photography enthusiasts seeking versatile camera systems, as it has only dual rear cameras without telephoto capabilities. Users who prioritize raw processing power, smooth display performance, and long battery endurance should consider it, though its large battery may result in a heavier device. The rumored February 2026 release means it will compete with newer models at that time.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!