Available Variants
6GB / 128GB
Unofficial
৳19,600
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2023, August 07 |
| Status | Available. Released 2023, August 12 |
Body
| Dimensions | 161.7 x 77.2 x 8.8 mm (6.37 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Additional Sensors | Virtual proximity sensing |
Battery
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy F34 is a mid-range smartphone announced in August 2023, featuring a 6.5-inch Super AMOLED display with 120Hz refresh rate and 1000 nits peak brightness. It's powered by the Exynos 1280 chipset built on a 5nm process, paired with up to 8GB RAM and 128GB UFS 2.2 storage expandable via microSDXC. The triple camera system includes a 50MP main sensor with PDAF and OIS, an 8MP ultrawide lens, and a 2MP depth sensor, capable of recording 4K video at 30fps. A 13MP front camera handles selfies. The device boasts a massive 6000mAh battery with 25W wired charging, supports 5G connectivity with multiple bands, and runs Android 13 with One UI 5.1. Other features include a side-mounted fingerprint sensor, NFC, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, and a 3.5mm headphone jack.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Samsung Galaxy F52 5G
৳30,000
Samsung Galaxy A22
৳22,499
Samsung Galaxy A22 5G
৳19,000
Samsung Galaxy M32
৳24,999
Samsung Galaxy F22
৳24,299
Samsung Galaxy M21 2021
৳16,999
Samsung Galaxy A12 Nacho
৳15,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999