Available Variants
12GB / 256GB
Expected
৳150,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA, LTE (up to 7CA), 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 - International, SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
Launch
| Announced | Expected announcement 2026, February 25 |
| Status | Rumored |
Body
| Frame | Armor aluminum 2 frame |
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT, Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA, Nano-SIM + Nano-SIM - CN |
| Build | Glass front (Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Dimensions | 149.6 x 71.7 x 7.2 mm (5.89 x 2.82 x 0.28 in) |
Display
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2 |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
Hardware & Software
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - ROW, Exynos 2600 - Europe |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) - ROW, 10-core (1x3.8GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Prox & 6x2.75GHz C1-Prox) - Europe |
| GPU | Adreno 840 - ROW |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Type | UFS 4.X |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS, 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom, 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Features | Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Features | HDR, HDR10+ |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | High-bitrate audio support |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
Features
| Desktop Support | Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Battery
| Charging | 25W wired, PD3.0, 25W wireless (Qi2.2), 4.5W reverse wireless |
| Type | Li-Ion 4300 mAh |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy S26 is a premium smartphone for users in Bangladesh seeking flagship performance and camera capabilities in 2026. It's good for multitasking with its powerful chipset and 12GB RAM, and offers excellent display quality with HDR10+ support. However, it's not ideal for budget-conscious buyers due to its expected high price, and lacks a headphone jack. Users who prioritize cutting-edge technology, long software support with Android 16 and 7 major upgrades, and durable build with IP68 rating should consider this model.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Apple iPhone 13 Pro Max
৳162,999
Xiaomi Mix Fold 3
৳170,000
Samsung Galaxy Z Flip5
৳173,999
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999
Apple iPhone 12 Pro Max
৳175,999
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
৳146,999
vivo X300 Ultra
৳126,000
Huawei Mate 50 Pro
৳127,000
ZTE nubia RedMagic 10 Pro+
৳125,000