Available Variants
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
Launch
| Announced | 2025, March 02 |
| Status | Available. Released 2025, March 10 |
Body
| Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Dimensions | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (6.39 x 3.05 x 0.29 in) |
Display
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
Hardware & Software
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1580 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-A720 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 540 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
Selfie Camera
| Single | 12 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps (regional availability), 10-bit HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
Features
| Virtual Proximity Sensing | Virtual Proximity Sensing |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Charging | 45W wired, 65% in 30 min, 100% in 68 min |
| Type | 5000 mAh |
Tests
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Battery EU | 44:34h endurance, 2000 cycles |
| Repairability | Class C |
| Performance | AnTuTu: 908689 (v10) GeekBench: 3899 (v6) 3DMark: 1332 (Wild Life Extreme) |
| EU LABEL | Energy Class B |
| Battery | Active use score 12:08h |
| Loudspeaker | -26.2 LUFS (Good) |
| Display | 1213 nits max brightness (measured) |
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy A56 is a mid-range smartphone announced in March 2025, featuring a 6.7-inch Super AMOLED display with a 120Hz refresh rate, HDR10+ support, and peak brightness of 1900 nits. It is powered by the Exynos 1580 chipset built on a 4nm process, paired with up to 12GB of RAM and up to 256GB of UFS 3.1 storage. The device sports a triple-camera setup on the back, led by a 50MP wide sensor with OIS, accompanied by a 12MP ultrawide and a 5MP macro camera. For selfies, there's a 12MP front-facing camera. It is equipped with a 5000mAh battery supporting 45W wired fast charging, achieving 65% in 30 minutes. The phone boasts an IP67 rating for dust and water resistance, stereo speakers, an under-display optical fingerprint sensor, and runs Android 15 with One UI 7, promising up to 6 major Android upgrades. Connectivity options include 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, and NFC (region-dependent).
Write a Review
Reviews (3)
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
Reviews (3)
Similar Price
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy F52 5G
Samsung Galaxy A22
Samsung Galaxy A22 5G
Samsung Galaxy M32
Samsung Galaxy F22
Samsung Galaxy M21 2021
Samsung Galaxy A12 Nacho