Available Variants
6GB / 128GB
Official
৳26,999
8GB / 128GB
Official
৳28,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - India SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2025, August 06 |
| Status | Available. Released 2025, August 14 |
Body
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame, fiber-reinforced plastic back |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Tests
| Performance | AnTuTu: 435787 (v10) GeekBench: 2048 (v6) 3DMark: 365 (Wild Life Extreme) |
| Display | 738 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.4 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 11:48h |
| EU LABEL | Energy: Class B Battery: 43:52h endurance, 1200 cycles Free fall: Class B (180 falls) Repairability: Class C |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy A17 is a mid-range smartphone announced in August 2025, featuring a 6.7-inch Super AMOLED display with a 90Hz refresh rate and 800 nits HBM brightness, protected by Corning Gorilla Glass Victus. It runs on Android 15 with One UI 7 and is powered by the Exynos 1330 (5 nm) chipset with an octa-core CPU and Mali-G68 MP2 GPU, available in multiple memory configurations up to 256GB storage and 8GB RAM. The device sports a triple rear camera setup with a 50MP wide sensor with OIS, a 5MP ultrawide, and a 2MP macro camera, capable of 1080p video recording. It includes a 13MP front camera, lacks a 3.5mm headphone jack, supports 5G connectivity with various bands, and features a side-mounted fingerprint sensor. The phone is IP54 dust and splash resistant, houses a 5000mAh battery with 25W wired charging, and comes in Black, Gray, and Blue colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10435,787
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Samsung Galaxy F52 5G
৳30,000
Samsung Galaxy A22
৳22,499
Samsung Galaxy A22 5G
৳19,000
Samsung Galaxy F22
৳24,299
Samsung Galaxy M21 2021
৳16,999
Samsung Galaxy A12 Nacho
৳15,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999
Samsung Galaxy Z Fold3 5G
৳225,999