Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G - cellular model only |
Launch
| Announced | 2023, October 04 |
| Status | Available. Released 2023, October 16 |
Body
| Dimensions | 285.4 x 185.4 x 6.5 mm (11.24 x 7.30 x 0.26 in) |
| Weight | 627 g or 628 g (1.38 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Stylus | Stylus |
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 12.4 inches, 445.8 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~243 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 6 |
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
Main Camera
| Dual | 8 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 12 MP, (ultrawide) |
| Video | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
Battery
| Type | Li-Po 10090 mAh |
| Charging | 45W wired, QC2.0 |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy Tab S9 FE+ is a large-screen Android tablet announced in October 2023. It features a 12.4-inch IPS LCD display with a 90Hz refresh rate and 1600 x 2560 resolution, powered by the Exynos 1380 chipset with up to 12GB of RAM and 256GB of internal storage, expandable via microSDXC. The tablet has a dual 8MP main camera system and a 12MP ultrawide selfie camera, supports 4K video recording, and includes stereo speakers. It comes with a large 10090mAh battery supporting 45W wired charging, has an IP68 rating for dust and water resistance, and includes stylus support. Available in Wi-Fi and 5G cellular models with eSIM support, it runs Android 13 with One UI 6 and promises up to 4 major Android upgrades.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!