Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
Launch
| Announced | 2023, August 14 |
| Status | Available. Released 2023, August 14 |
Body
| Dimensions | 318.6 x 206.1 x 6.5 mm (12.54 x 8.11 x 0.26 in) |
| Weight | 750 g (1.65 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| Stylus support | Stylus (5ms) support |
Display
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nits (peak) |
| Size | 14.0 inches, 573.0 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio (~242 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, MIUI Pad 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Storage Technology | UFS 3.1 |
Main Camera
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4", 0.8µm ToF sensor |
| Video | 1080p@30/60fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
Battery
| Type | Li-Po 10000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 33W reverse wired, PD3.0 |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Pad 6 Max 14 is a large-screen Android tablet announced in August 2023. It features a 14.0-inch IPS LCD display with 120Hz refresh rate, HDR10, Dolby Vision, and 600 nits peak brightness, offering an 87.3% screen-to-body ratio and 242 ppi density. Powered by the Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 chipset with Adreno 730 GPU, it runs Android 13 with MIUI Pad 14. Memory options include configurations up to 1TB storage with 16GB RAM, utilizing UFS 3.1 technology. The tablet has a dual main camera setup with a 50MP wide lens and a 20MP front camera with ToF sensor. It includes an 8-speaker stereo system supporting 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, NFC, and USB Type-C 3.2 with OTG. The device is built with a glass front and aluminum back/frame, weighs 750g, and supports a stylus with 5ms latency. It lacks cellular connectivity, GPS, and a 3.5mm jack. The 10000mAh battery supports 67W wired charging and 33W reverse wired charging.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!