Available Variants
8GB / 256GB
Unofficial
৳29,999
Full Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
Launch
| Announced | 2023, April 18 |
| Status | Available. Released 2023, April 18 |
Body
| Dimensions | 254 x 165.2 x 6.5 mm (10.0 x 6.50 x 0.26 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Stylus support | magnetic |
Display
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 550 nits |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio (~309 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 13, MIUI Pad 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Main Camera
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
Battery
| Type | Li-Po 8840 mAh |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC4 |
Tests
| Display | 1060:1 contrast ratio, 500 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -23.7 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 9:39h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Pad 6 is a high-performance Android tablet announced in April 2023. It features an 11.0-inch IPS LCD display with a 144Hz refresh rate, HDR10, Dolby Vision, and 550 nits brightness, protected by Corning Gorilla Glass 3. Powered by the Qualcomm Snapdragon 870 5G chipset with an Adreno 650 GPU, it comes in configurations of 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, or 256GB 8GB RAM with UFS 3.1 storage. The tablet has a 13 MP main camera with PDAF and 4K video recording, an 8 MP selfie camera, and stereo speakers with 24-bit/192kHz Hi-Res audio. It includes Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C 3.2, and supports a magnetic stylus. The 8840 mAh battery supports 33W wired charging with PD3.0 and QC4. Available in Black, Blue, and Gold colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!