Available Variants
4GB / 128GB
Official
৳19,999
6GB / 128GB
Official
৳21,499
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, October 27 |
| Status | Available. Released 2023, January 11 |
Body
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
Display
| Type | AMOLED, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 12, MIUI 14 (International), MIUI 13 (India) |
| Chipset | Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 50% in 22 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 360745 (v9) GeekBench: 1998 (v5.1), 2017 (v6) |
| Display | 706 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.0 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 10:58h |
| Battery (old) | Endurance rating 101h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi Note 12 is a mid-range smartphone announced in October 2022 and released in January 2023. It features a 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 1200 nits peak brightness, protected by Corning Gorilla Glass 3. Powered by the Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 chipset (6nm) with an octa-core CPU and Adreno 619 GPU, it runs Android 12 with MIUI 14 (International) or MIUI 13 (India). Memory options include 128GB with 4GB/6GB RAM or 256GB with 8GB RAM, expandable via microSDXC. The triple main camera setup consists of a 48MP wide lens with PDAF, an 8MP ultrawide lens, and a 2MP macro lens, capable of 1080p video at 30fps. The 13MP selfie camera also records 1080p@30fps. It includes a side-mounted fingerprint sensor, IP53 dust and water resistance, a 5000mAh battery with 33W wired charging, and supports 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC (region-dependent), and an infrared port. Available in Frosted Green, Matte Black, and Mystique Blue.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9360,745
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!