Available Variants
4GB / 64GB
৳19,499
4GB / 128GB
৳21,499
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2021, November 25 |
| Status | Available. Released 2021, December 01 |
Body
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0”, 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 18W wired 9W reverse wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi Note 11 4G is a budget smartphone announced in November 2021, featuring a 6.5-inch LCD display with 90Hz refresh rate and 1080x2400 resolution. It's powered by the MediaTek Helio G88 chipset with octa-core CPU and Mali-G52 MC2 GPU, running Android 11 with MIUI 12.5. Memory options include 128GB storage with either 4GB or 6GB RAM, expandable via microSDXC. The triple rear camera system consists of a 50MP wide lens with PDAF, 8MP ultrawide, and 2MP macro, while the front features an 8MP selfie camera. Both cameras record 1080p video at 30fps. The device includes stereo speakers, a 3.5mm headphone jack, and connectivity options like Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS, and an infrared port. It lacks NFC but has a side-mounted fingerprint sensor. Powered by a 5000mAh Li-Po battery with 18W wired charging and 9W reverse charging, it measures 162 x 75.5 x 8.9 mm and weighs 181g, available in Carbon Gray, Pebble White, and Sea Blue colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!