Available Variants
12GB / 256GB
৳65,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, March 30 |
| Status | Available. Released 2022, April 04 |
Body
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 9.5 mm (6.45 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Gaming Triggers | Physical pop-up gaming triggers |
Display
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 12, Joy UI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1/NVMe SSD |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (telephoto macro), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps; HDR10+ |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, video output |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (China only) |
Battery
| Type | Li-Po 4650 mAh |
| Charging | 120W wired, 100% in 15 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 876704 (v8), 1007133 (v9) GeekBench: 3665 (v5.1) GFXBench: 82fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 682 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.0 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 83h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Black Shark 5 Pro is a high-performance gaming smartphone launched in April 2022. It features a 6.67-inch OLED display with a 144Hz refresh rate and HDR10+ support, powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 chipset paired with up to 16GB of RAM and 512GB of UFS 3.1/NVMe SSD storage. The camera system includes a 108MP main sensor, 13MP ultrawide, and 5MP telephoto macro, while the 16MP front camera handles selfies. It supports 5G connectivity with bands 1, 3, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA, and includes Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, and NFC. The device is equipped with a 4650mAh battery supporting 120W wired charging for a full charge in 15 minutes, stereo speakers with 24-bit/192kHz Hi-Res audio, and physical pop-up gaming triggers. Additional features include a side-mounted fingerprint sensor, barometer (China only), and runs Android 12 with Joy UI 13.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v91,007,133
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!