Available Variants
8GB / 256GB
Unofficial
৳70,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 |
Launch
| Announced | 2021, December 28 |
| Status | Available. Released 2021, December 31 |
Body
| Weight | 179 g or 180 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 152.7 x 69.9 x 8.2 mm (6.01 x 2.75 x 0.32 in) |
Display
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1100 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~419 ppi density) |
| Size | 6.28 inches, 95.2 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, UFS 3.1 |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 12mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, f/2.4, 50mm (telephoto macro), AF |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio Tuned by Harman Kardon Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
Features
| Proximity | Virtual Proximity Sensing |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Battery
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 39 min 50W wireless, 100% in 53 min 10W reverse wireless |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 985115 (v9) GeekBench: 3652 (v5.1) GFXBench: 75fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 896 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.3 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 82h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi 12 price in Bangladesh for 2026 makes it a strong contender for users who want a compact, flagship-level camera and display in a smaller body. It's excellent for photography and smooth everyday performance, but it's not the best choice for heavy, multi-day gaming due to its average battery life. If you're tired of huge phones and prioritize a premium feel and great cameras over extreme battery endurance, this could be your pick. Just be aware that its software update support is now limited as it's an older model.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9985,115
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!