Available Variants
8GB / 128GB
৳68,000
12GB / 512GB
৳84,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 |
Launch
| Announced | 2023, July 11 |
| Status | Available. Released 2023, July 17 |
Body
| Weight | 201.2 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 8.6 mm (6.38 x 3.01 x 0.34 in) |
| Glyph Interface | 11 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 33 addressable zones) Blinking red light on the back (video recording indicator) |
Display
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 1920Hz PWM, HDR10+, 1600 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, live HDR, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Technology | Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1), NavIC |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Battery
| Charging | 45W wired, PD3.0, PPS, QC4, 100% in 55 min 15W wireless, 100% in 130 min 5W reverse wireless |
| Type | Li-Ion 4700 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 895434 (v9), 972126 (v10) GeekBench: 3957 (v5.5), 4219 (v6.0) GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 998 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -23.9 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 103h |
| Battery | Active use score 14:21h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
If you're looking for the Nothing Phone (2) price in Bangladesh for 2026, it offers a unique design and clean software experience. It's a solid choice for users who want a stylish, mid-range phone with good performance for everyday tasks and light gaming. However, its camera system can't compete with flagship models, especially in low light. This phone is best for buyers who prioritize a distinctive look and smooth software over having the absolute best camera.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10972,126
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!