Available Variants
8GB / 128GB
৳29,500
8GB / 256GB
৳32,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
Launch
| Announced | 2024, March 05 |
| Status | Available. Released 2024, March 12 |
Body
| LED Features | 3 LED light strips on the back (notifications, camera fill light, 26 addressable zones) |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Dimensions | 161.7 x 76.3 x 8.6 mm (6.37 x 3.00 x 0.34 in) |
Display
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 700 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
Hardware & Software
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
Main Camera
| Video | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video | 1080p@60fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 45W wired, 50% in 23 min, 100% in 1 hour |
| Type | 5000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 578493 (v9), 684574 (v10) GeekBench: 2184 (v5), 2592 (v6) 3DMark: 1151 (Wild Life Extreme) |
| Battery | Active use score 15:53h |
| Loudspeaker | -26.3 LUFS (Good) |
| Display | 981 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
If you're looking for the Nothing Phone (2a) price in Bangladesh for 2026, you'll find it offers a unique design and clean software at a competitive mid-range cost. It's a solid choice for users who want a stylish phone with good performance for everyday tasks and light gaming. However, its camera system can't compete with more expensive rivals, especially in low light. This phone is best for students and young professionals in 2026 who prioritize looks and a smooth interface over top-tier photography.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10684,574
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!