Available Variants
6GB / 128GB
Official
৳20,999
8GB / 256GB
Official
৳22,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2024, January 15 |
| Status | Available. Released 2024, January 15 |
Body
| Dimensions | 162.3 x 75.6 x 8 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 188.5 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type | AMOLED, 120Hz, 960Hz PWM, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 50% in 29 min, 100% in 70 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 316857 (v9), 383407 (v10) GeekBench: 1817 (v5), 1542 (v6) 3DMark: 137 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1313 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 11:52h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi Note 13 4G is a mid-range smartphone announced in January 2024, featuring a large 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate, 1800 nits peak brightness, and Corning Gorilla Glass 3 protection. It is powered by the Qualcomm Snapdragon 685 chipset with an octa-core CPU and Adreno 610 GPU, paired with up to 8GB RAM and 512GB internal storage (expandable via microSDXC). The camera system includes a 108MP wide main sensor, an 8MP ultrawide lens, and a 2MP macro camera, while the selfie camera is 16MP. It has stereo speakers, a 3.5mm headphone jack, and connectivity options like Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, NFC (region-dependent), and an infrared port. The device is IP54 dust and splash resistant, houses a 5000mAh battery with 33W wired fast charging, and runs Android 13 with HyperOS 2, upgradable to Android 15.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10383,407
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!