Available Variants
6GB / 128GB
Unofficial
৳34,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2020, August 11. Released 2020, August 14 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 163.3 x 75.4 x 9.1 mm (6.43 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM UFS |
Main Camera
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 119˚ (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.2, 50mm (telephoto macro), AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
Selfie Camera
| Single | Motorized pop-up 20 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 33W wired, PD, QC4, 100% in 58 min |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi K30 Ultra is a 2020 smartphone featuring a 6.67-inch AMOLED display with 120Hz refresh rate and HDR10+ support, powered by the MediaTek Dimensity 1000+ chipset with 5G connectivity. It offers multiple memory configurations up to 512GB storage with 8GB RAM, a quad-camera system with 64MP main sensor, 13MP ultrawide, and 5MP telephoto macro lenses, plus a motorized pop-up 20MP selfie camera. The device includes stereo speakers with Hi-Res audio, comprehensive connectivity options including Wi-Fi 6 and NFC, an under-display optical fingerprint sensor, and a 4500mAh battery with 33W fast charging. Available in Moonlight White, Midnight Black, and Mint Green colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (3)
Variant:
Pros
Cons
Camera Samples
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (3)
Variant:
Pros
Cons
Similar Price
Same Brand Items
Xiaomi Poco X8 Pro Max
৳80,000
Xiaomi Poco X8 Pro
৳60,000
Xiaomi Redmi Turbo 5 Max
৳52,000
Xiaomi Redmi Turbo 5
৳48,000
Xiaomi Poco M8 Pro
৳45,000
Xiaomi 17 Ultra
৳139,500
Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
৳62,999
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G
৳60,000
Xiaomi Redmi Note 15 5G
৳36,999
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
৳40,000