Available Variants
4GB / 64GB
Unofficial
৳13,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2020, August 04 |
| Status | Available. Released 2020, August 06 |
Body
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | Water-repellent coating |
Display
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 10, MIUI 11 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Quad | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5020 mAh |
| Charging | 18W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi 9 Prime is a budget smartphone announced in August 2020, featuring a 6.53-inch IPS LCD display with Full HD+ resolution (1080 x 2340 pixels) and Corning Gorilla Glass 3 protection. It is powered by the MediaTek Helio G80 chipset with an octa-core CPU (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) and Mali-G52 MC2 GPU, running Android 10 with MIUI 11. Memory options include 64GB or 128GB internal storage with 4GB RAM, expandable via microSDXC. The quad rear camera setup consists of a 13 MP wide lens, 8 MP ultrawide, 5 MP macro, and an auxiliary lens, capable of 1080p video recording at 30fps. The front camera is an 8 MP wide lens. It includes a rear-mounted fingerprint sensor, accelerometer, proximity, and compass sensors. Connectivity features include dual-band Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, infrared port, and USB Type-C 2.0 with OTG. The device is equipped with a large 5020 mAh Li-Po battery supporting 18W wired charging, housed in a water-repellent coated body with dimensions of 163.3 x 77 x 9.1 mm and weighing 198 g. Available in Space Blue, Mint Green, Matte Black, and Sunrise Flare colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
Camera Samples
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons