Available Variants
6GB / 128GB
Unofficial
৳29,999
8GB / 128GB
Official
৳31,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2021, March 29 |
| Status | Available. Released 2021, April 16 |
Body
| Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm (6.32 x 2.98 x 0.27 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
Display
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10, 90Hz, 500 nits (typ), 800 nits |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP (macro), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Proximity Sensing | Virtual proximity sensing |
Battery
| Type | Li-Po 4250 mAh |
| Charging | 33W wired |
Tests
| Performance | AnTuTu: 290172 (v8), 294251 (v9) GeekBench: 1796 (v5.1) GFXBench: 17fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 826 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.2 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 100h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Mi 11 Lite is a slim and lightweight mid-range smartphone launched in April 2021. It features a 6.55-inch AMOLED display with 1B colors, HDR10 support, 90Hz refresh rate, and 500 nits typical brightness (800 nits peak), protected by Corning Gorilla Glass 5. Powered by the Qualcomm Snapdragon 732G chipset with Adreno 618 GPU, it runs Android 11 with MIUI 12. Memory options include 64GB/4GB RAM, 64GB/6GB RAM, 128GB/6GB RAM, and 128GB/8GB RAM variants with UFS 2.2 storage and microSDXC expansion. The triple main camera setup consists of a 64MP wide lens, 8MP ultrawide, and 5MP macro, capable of 4K@30fps video recording. The 16MP selfie camera supports 1080p@30fps video. Other features include IP53 dust/water resistance, side-mounted fingerprint sensor, dual speakers with Hi-Res audio, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC (region-dependent), infrared port, and USB Type-C 2.0. The 4250mAh battery supports 33W wired charging.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9294,251
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (4)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!