Available Variants
12GB / 512GB
Official
৳139,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
Launch
| Announced | 2024, September 13 |
| Status | Available. Released 2024, October |
Body
| Stylus support | Stylus support |
| Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 249 g (8.78 oz) |
| Dimensions | Unfolded: 159 x 140.4 x 6.1 mm Folded: 159 x 72.2 x 11.8-12 mm |
Display
| Size | 7.85 inches, 196.9 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2000 x 2296 pixels (~388 ppi density) |
| Cover display | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak), Corning Gorilla Glass Victus 6.42 inches, 1080 x 2550 pixels, 431 PPI |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz |
Hardware & Software
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HiOS 14 Fold |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Type | UFS |
| Internal | 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm Cover camera: 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@60fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 70W wired, 50% in 20 min, 100% in 49 min 15W wireless |
| Type | 5750 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 1158040 (v10) GeekBench: 4327 (v6) 3DMark: 2559 (Wild Life Extreme) |
| Battery | Active use score 9:34h |
| Loudspeaker | -27.1 LUFS (Good) |
| Display | 573 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Tecno Phantom V Fold2 price in Bangladesh for 2026 makes it a premium choice for users who want a large, foldable screen for media and multitasking. It's great for watching videos, reading, and using multiple apps side-by-side, but it's not ideal for one-handed use or rugged outdoor activities. The phone is quite bulky when folded, which can be a drawback for some. It's best suited for tech enthusiasts and professionals who prioritize a tablet-like experience in their pocket and are comfortable with the higher price tag of foldables.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v101,158,040
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Xiaomi 15S Pro
৳112,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Apple iPhone 13 Pro Max
৳162,999
Apple iPhone 11 Pro
৳119,999
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999
Motorola ThinkPhone 25
৳115,000
Apple iPhone 16 Pro Max
৳152,000
Apple iPhone 16 Pro
৳127,000
Motorola Razr 60 Ultra
৳155,000
ZTE nubia RedMagic 8 Pro+
৳120,000