Available Variants
8GB / 128GB
Official
৳129,999
8GB / 128GB
Unofficial
৳74,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G (5+ Gbps DL) |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
Launch
| Announced | 2022, February 09 |
| Status | Available. Released 2022, February 25 |
Body
| Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 228 g / 229 g (mmWave) (8.04 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Frame | Armor aluminum frame |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 114.7 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Hardware & Software
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - Europe Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - Europe Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - ROW |
| GPU | Xclipse 920 - Europe Adreno 730 - ROW |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Main Camera
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Quad | 108 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 10 MP, f/4.9, 230mm (periscope telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 10x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
Selfie Camera
| Single | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.82", 0.7µm, PDAF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | High-bitrate audio support |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Desktop Experience | Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Connectivity Feature | Ultra Wideband (UWB) support |
Battery
| Charging | 45W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 968359 (v9) GeekBench: 3657 (v5.1) GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1266 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -27.3 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 108h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
Finding the Samsung Galaxy S22 Ultra 5G price in Bangladesh for 2026 is key for shoppers looking for a premium, feature-packed phone from a few years ago. It remains an excellent choice for photography enthusiasts and power users who want a top-tier screen and S Pen functionality. However, its battery life can be a letdown with heavy use, and it's not the best pick for gamers who prioritize long, sustained performance. This phone is ideal for professionals or creatives in Bangladesh who want flagship-level features without paying for the very latest model.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9968,359
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Xiaomi 15S Pro
৳112,000
Xiaomi 17 Ultra
৳139,500
ZTE nubia Z70S Ultra
৳110,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Xiaomi 15 Pro
৳107,000
ZTE nubia RedMagic 10S Pro+
৳137,000
ZTE nubia RedMagic 11 Pro
৳115,000
ZTE nubia RedMagic 8 Pro+
৳120,000
ZTE nubia RedMagic 10 Pro+
৳125,000
Motorola Razr 60 Ultra
৳155,000
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy F52 5G
৳30,000
Samsung Galaxy A22
৳22,499
Samsung Galaxy A22 5G
৳19,000
Samsung Galaxy M32
৳24,999
Samsung Galaxy F22
৳24,299
Samsung Galaxy M21 2021
৳16,999
Samsung Galaxy A12 Nacho
৳15,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999
Samsung Galaxy Z Fold3 5G
৳225,999