Available Variants
6GB / 128GB
Expected
৳28,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100, CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, December 27 |
| Status | Available. Released 2022, December 27 |
Body
| Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm (6.41 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
Display
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed is a mid-range smartphone announced in December 2022. It features a 6.67-inch OLED display with 120Hz refresh rate, Dolby Vision, and HDR10+ support, offering vibrant visuals. Powered by the Qualcomm Snapdragon 778G 5G chipset with up to 12GB RAM and 256GB storage, it delivers smooth performance for gaming and multitasking. The camera system includes a 108MP main sensor, 8MP ultrawide, and 2MP macro lens, capable of 4K video recording. It has a 5000mAh battery with 67W fast charging, stereo speakers with Hi-Res audio, and connectivity options like 5G, Wi-Fi 6, NFC, and infrared port. The phone is IP53 rated for dust and water resistance.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!