Available Variants
12GB / 256GB
৳46,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100, CDMA2000 1x |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
Launch
| Announced | 2025, June 26 |
| Status | Available. Released 2025, June 26 |
Body
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
Display
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Type | OLED, 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
Hardware & Software
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Technology | UFS 4.1 |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
Main Camera
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
Selfie Camera
| Single | 20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Infrared port | Yes |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 100W wired, PD3.0 Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7410 mAh |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi K80 Ultra price in Bangladesh for 2026 makes it a strong contender for users who want flagship-level performance without the flagship cost. It's excellent for gaming and multitasking, but its camera system can't quite match the top-tier phones of the year. The phone is not ideal for professional mobile photographers who demand the absolute best. It's a smart buy for power users and gamers on a budget who need a reliable, fast phone for the next couple of years.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!