Available Variants
4GB / 64GB
Unofficial
৳11,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2020, September 15. Released 2020, September 18 |
| Status | Discontinued |
Body
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | IPS LCD, 270 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.0µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi 9i is an entry-level smartphone announced in September 2020, featuring a 6.53-inch IPS LCD display with HD+ resolution (720 x 1600 pixels) and 270 nits typical brightness. It runs on Android 10 with MIUI 12 and is powered by the MediaTek Helio G25 chipset (12nm) with an octa-core CPU (4x2.0 GHz + 4x1.5 GHz Cortex-A53) and PowerVR GE8320 GPU. Memory options include 64GB 4GB RAM or 128GB 4GB RAM with eMMC 5.1 storage, expandable via microSDXC. The camera system consists of a single 13MP wide rear camera with PDAF, LED flash, HDR, and 1080p@30fps video recording, plus a 5MP front camera with HDR and 1080p@30fps video. Connectivity includes 4G LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, FM radio, and microUSB 2.0 with OTG. It has a 5000mAh Li-Po battery with 10W wired charging, measures 164.9 x 77.1 x 9 mm, weighs 194g, and comes in Midnight Black, Sea Blue, and Nature Green colors. Sensors include accelerometer, proximity, and compass.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!