Available Variants
4GB / 64GB
Official
৳13,999
6GB / 128GB
Official
৳15,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2021, September 24 |
| Status | Available. Released 2021, September 24 |
Body
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | Water-repellent coating |
Display
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Redmi 9 Activ is a budget smartphone announced in September 2021, featuring a 6.53-inch IPS LCD display with 720x1600 resolution and 400 nits typical brightness. It runs on Android 10 with MIUI 12 and is powered by the MediaTek Helio G35 chipset with an octa-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. Memory options include 64GB/4GB RAM or 128GB/6GB RAM with eMMC 5.1 storage and a dedicated microSDXC slot. The dual-camera setup consists of a 13MP wide main sensor with PDAF and an auxiliary lens, capable of 1080p video recording at 30fps. A 5MP front camera handles selfies. Connectivity includes 4G LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, FM radio, and microUSB 2.0 with OTG. The device has a rear-mounted fingerprint sensor, accelerometer, proximity sensor, and a water-repellent coating. It's powered by a 5000mAh Li-Po battery with 10W wired charging, housed in a body measuring 164.9 x 77.1 x 9 mm and weighing 194g, available in Carbon Black, Coral Green, and Metallic Purple colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!