Available Variants
6GB / 128GB
Unofficial
৳21,000
8GB / 256GB
৳23,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2023, February 06 |
| Status | Available. Released 2023, February 07 |
Body
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
Display
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 700 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware & Software
| OS | Android 12, MIUI 13 for POCO |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Main Camera
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 33W wired, 100% in 60 min |
Tests
| Performance | AnTuTu: 400895 (v9) GeekBench: 2088 (v5.1) |
| Display | 728 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -27.3 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 106h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Xiaomi Poco X5 is a mid-range smartphone announced in February 2023, featuring a 6.67-inch Super AMOLED display with a 120Hz refresh rate, 700 nits HBM brightness, and 1200 nits peak brightness, protected by Corning Gorilla Glass 3. It runs on Android 12 with MIUI 13 for POCO, powered by the Qualcomm Snapdragon 695 5G chipset (6 nm) with an octa-core CPU and Adreno 619 GPU. Memory options include 128GB with 6GB RAM or 256GB with 8GB RAM, expandable via microSDXC. The triple main camera setup consists of a 48MP wide lens, 8MP ultrawide, and 2MP macro, while the selfie camera is a 13MP wide lens. It includes a 5000mAh Li-Po battery with 33W wired fast charging, IP53 dust and water resistance, side-mounted fingerprint sensor, dual-band Wi-Fi, Bluetooth 5.1, NFC (region-dependent), infrared port, and a 3.5mm jack with 24-bit/192kHz Hi-Res audio support. Available in Jaguar Black, Wildcat Blue, and Supernova Green.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9400,895
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!