Available Variants
12GB / 256GB
Official
৳224,999
12GB / 256GB
Unofficial
৳72,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA, LTE (up to 7CA), 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 |
Launch
| Announced | 2023, February 01 |
| Status | Available. Released 2023, February 17 |
Body
| Dimensions | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 234 g (8.25 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | Stylus (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Frame | Armor aluminum frame |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 114.7 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Hardware & Software
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Storage Type | UFS 4.0 |
Main Camera
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Quad | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 10 MP, f/4.9, 230mm (periscope telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 10x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
Selfie Camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Audio Quality | High-bitrate audio support |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Ultra Wideband | Ultra Wideband (UWB) support |
| Desktop Experience | Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
Battery
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 1241531 (v9) GeekBench: 4927 (v5.1) 3DMark: 3790 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1274 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 126h |
| Battery | Active use score 13:24h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy S23 Ultra price in Bangladesh for 2026 makes it a premium choice for serious mobile photographers and power users who need top-tier performance. Its incredible 200MP camera and S Pen are perfect for creative work, but it's not ideal for those wanting a compact, lightweight phone. The main limitation is its high cost, which is a significant investment. This phone is best for professionals or enthusiasts who prioritize camera quality and productivity over budget.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v91,241,531
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Google Pixel 9 Pro Fold
৳180,000
Xiaomi Mix Fold 4
৳195,000
Apple iPhone 14 Pro Max
৳201,599
Xiaomi Mix Fold 2
৳183,500
Apple iPhone Air
৳209,999
Samsung Galaxy S24 Ultra
৳233,590
Apple iPhone 17 Pro
৳229,999
Apple iPhone 17 Pro Max
৳249,999
Samsung Galaxy Z Fold3 5G
৳225,999
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000