Available Variants
8GB / 128GB
Official
৳58,599
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Launch
| Announced | 2022, April 07 |
| Status | Available. Released 2022, April 22 |
Body
| Dimensions | 164.7 x 77 x 7.4 mm (6.48 x 3.03 x 0.29 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | Super AMOLED Plus, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.1 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware & Software
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
Main Camera
| Quad | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Tests
| Display | 802 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -29.3 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 114h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy M53 is a mid-range smartphone announced in April 2022, featuring a 6.7-inch Super AMOLED Plus display with 120Hz refresh rate and Gorilla Glass 5 protection. It's powered by the MediaTek Dimensity 900 5G chipset with octa-core CPU and Mali-G68 MC4 GPU, running Android 12 upgradable to Android 13 with One UI 5.1. The device offers multiple memory configurations up to 256GB storage with 8GB RAM and microSDXC expansion. The quad main camera system includes a 108MP wide sensor, 8MP ultrawide, 2MP macro, and auxiliary lens, capable of 4K video recording, while the 32MP front camera also supports 4K video. It features a 5000mAh battery with 25W wired charging, side-mounted fingerprint sensor, and supports 5G connectivity with comprehensive network bands. The phone has a glass front with plastic back and frame, weighs 176g, and comes in Green, Blue, and Brown colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Samsung Galaxy F52 5G
৳30,000
Samsung Galaxy A22
৳22,499
Samsung Galaxy A22 5G
৳19,000
Samsung Galaxy M32
৳24,999
Samsung Galaxy F22
৳24,299
Samsung Galaxy M21 2021
৳16,999
Samsung Galaxy A12 Nacho
৳15,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999