Available Variants
4GB / 64GB
Official
৳13,499
6GB / 128GB
Official
৳18,799
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Launch
| Announced | 2023, September 25 |
| Status | Available. Released 2023, October 15 |
Body
| Dimensions | 168.8 x 78.2 x 8.8 mm (6.65 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
Hardware & Software
| OS | Android 13, up to 2 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
Main Camera
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 0.64µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Battery
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Samsung Galaxy A05 is an affordable smartphone announced in September 2023, featuring a large 6.7-inch PLS LCD display with 720x1600 resolution. It runs on Android 13 with One UI 7 and is powered by the MediaTek Helio G85 chipset with an octa-core CPU and Mali-G52 MC2 GPU. Memory options include configurations from 32GB/3GB RAM to 128GB/6GB RAM, expandable via microSDXC. The dual-camera setup includes a 50MP wide main sensor and an auxiliary lens, capable of 1080p video recording at 30/60fps. An 8MP front camera handles selfies. Connectivity includes Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.3, GPS, and USB Type-C 2.0, but lacks NFC. It has a 5000mAh Li-Po battery with 25W wired charging, sensors include accelerometer and proximity, and it comes in Black, Silver, and Light Green colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Same Brand Items
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Samsung Galaxy F52 5G
৳30,000
Samsung Galaxy A22
৳22,499
Samsung Galaxy A22 5G
৳19,000
Samsung Galaxy M32
৳24,999
Samsung Galaxy F22
৳24,299
Samsung Galaxy M21 2021
৳16,999
Samsung Galaxy A12 Nacho
৳15,000
Samsung Galaxy Z Flip3 5G
৳130,999