Available Variants
3GB / 32GB
৳10,990
4GB / 64GB
৳11,990
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
Launch
| Announced | 2021, March 05 |
| Status | Available. Released 2021, March 05 |
Body
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm (6.50 x 3.01 x 0.35 in) |
Display
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.8% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | Android 10, Realme UI |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
Main Camera
| Video | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
Selfie Camera
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Radio | FM radio |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Battery
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Realme C21 is a budget smartphone announced in March 2021, featuring a 6.5-inch IPS LCD display with 720x1600 resolution and 400 nits brightness. It runs on Android 10 with Realme UI, powered by the MediaTek Helio G35 chipset with an octa-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. Memory options include 32GB/3GB RAM and 64GB/4GB RAM variants with dedicated microSDXC slot. The dual main camera setup consists of a 13MP wide lens with PDAF and a 2MP macro lens, capable of 1080p@30fps video, while the selfie camera is a 5MP shooter. It includes a rear-mounted fingerprint sensor, 3.5mm jack, FM radio, and supports 4G LTE connectivity. The device is powered by a large 5000mAh battery with 10W wired charging and reverse charging capability, housed in a plastic body measuring 165.2 x 76.4 x 8.9 mm and weighing 190g.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!