Available Variants
8GB / 128GB
৳25,990
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
Launch
| Announced | 2021, March 24 |
| Status | Available. Released 2021, March 25 |
Body
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8 mm (6.32 x 2.91 x 0.31 in) |
Display
| Type | Super AMOLED, HDR10, 1000 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
Main Camera
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 30W wired, 50% in 26 min, 100% in 65 min |
| Type | 5000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 298328 (v8) GeekBench: 6779 (v4.4), 1690 (v5.1) GFXBench: 18fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 657 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.6 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 127h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Realme 8 is a mid-range smartphone announced in March 2021, featuring a 6.4-inch Super AMOLED display with HDR10 support and 1000 nits peak brightness. Powered by the MediaTek Helio G95 chipset with up to 8GB RAM and 128GB UFS 2.1 storage, it offers smooth performance for daily tasks and gaming. The quad-camera system includes a 64MP main sensor, 8MP ultrawide, 2MP macro lens, and auxiliary lens, capable of 4K video recording. A 16MP front camera handles selfies. The device boasts a large 5000mAh battery with 30W fast charging, reaching 50% in 26 minutes. Additional features include an under-display optical fingerprint sensor, 3.5mm audio jack with Hi-Res audio, and comprehensive connectivity options.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v8298,328
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!