Available Variants
N/A / N/A
৳27,990
N/A / N/A
৳25,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - Asia |
| Speed | HSPA, LTE |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 - Asia |
Launch
| Announced | 2020, September 03. Released 2020, September 14 |
| Status | Discontinued |
Body
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3+), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | Water-repellent coating |
| Dimensions | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm (6.33 x 2.93 x 0.34 in) |
Display
| Type | Super AMOLED |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | Android 10, upgradable to Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
Main Camera
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 65W wired, 50% in 12 min, 100% in 34 min |
| Type | 4500 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 278414(v8) GeekBench: 1811 (v5.1) GFXBench: 14fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 585 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.8 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 113h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Realme 7 Pro is a mid-range smartphone announced in September 2020, featuring a 6.4-inch Super AMOLED display with Corning Gorilla Glass 3+ protection and a resolution of 1080 x 2400 pixels. It is powered by the Qualcomm Snapdragon 720G chipset with an octa-core CPU and Adreno 618 GPU, running Android 10 upgradable to Android 12 with Realme UI 3.0. Memory options include 128GB storage with 6GB or 8GB RAM, expandable via microSDXC. The quad-camera setup consists of a 64MP wide lens, 8MP ultrawide, 2MP macro, and an auxiliary lens, capable of 4K video recording. The 32MP front camera supports 1080p video. It includes stereo speakers, a 3.5mm jack with Hi-Res audio, and connectivity options like Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS, and NFC (region-dependent). The device has an under-display optical fingerprint sensor and a 4500mAh battery with 65W fast charging, reaching 50% in 12 minutes. It comes in Mirror Blue and Mirror Silver colors.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v8278,414
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!