Available Variants
8GB / 256GB
৳39,500
12GB / 256GB
৳42,500
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
Launch
| Announced | 2025, April 24 |
| Status | Available. Released 2025, April 30 |
Body
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Dimensions | 160.7 x 73.1 x 8.2 mm (6.33 x 2.88 x 0.32 in) |
Display
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~92.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~444 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 720Hz PWM, HDR10+, 4500 nits peak |
Hardware & Software
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Extreme (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
Selfie Camera
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Connectivity Feature | Smart Connect support |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 90W wired, PD3.0 15W wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
Tests
| Performance | AnTuTu: 1356227 (v10) GeekBench: 4476 (v6) 3DMark: 3221 (Wild Life Extreme) |
| EU LABEL | Energy: Class A Battery: 67:47h endurance, 1000 cycles Free fall: Class A (270 falls) Repairability: Class B |
| Battery | Active use score 16:14h |
| Loudspeaker | -25.1 LUFS (Very good) |
| Display | 1595 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
If you're looking for the Motorola Edge 60 Pro price in Bangladesh for 2026, it's a strong contender for users who want a premium camera and smooth performance without the flagship price tag. It's excellent for photography, especially in good light, and its clean software is a big plus. However, it's not the best choice for hardcore mobile gamers who need the absolute highest frame rates. This phone is ideal for everyday users and photography enthusiasts who want a reliable, well-rounded device.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v101,356,227
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!