Available Variants
12GB / 256GB
India
৳36,000
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
Launch
| Announced | 2025, April 24 |
| Status | Available. Released 2025, April 25 |
Body
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Weight | 179 g or 181 g (6.31 oz) |
| Dimensions | 161.2 x 73.1 x 7.9 mm or 8.2 mm |
Display
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 720Hz PWM, HDR10+, 4500 nits peak |
Hardware & Software
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) - Global Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) - India |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - India |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Memory & Storage
| Card slot | microSDXC |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
Selfie Camera
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Features | HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Bluetooth | Yes |
Features
| Smart Connect | Smart Connect support |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Charging | 68W wired |
| Type | Market-dependent versions: · 5200 mAh (Global) · 5500 mAh (China, India) |
Tests
| Performance | AnTuTu: 661808 (v10) GeekBench: 2999 (v6) 3DMark: 850 (Wild Life Extreme) |
| EU LABEL | Energy Class A Battery 58:54h endurance, 1000 cycles Free fall Class B (180 falls) Repairability Class B |
| Battery | Active use score 13:32h |
| Loudspeaker | -22.5 LUFS (Excellent) |
| Display | 1401 nits max brightness (measured) |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Motorola Edge 60 is a solid mid-range option for 2026, offering a great screen and clean software for everyday use and media. It's not the best choice for heavy gaming or demanding photography, as the processor and camera can struggle with high-end tasks. If you're in Bangladesh looking for a reliable daily driver with a premium feel and don't need top-tier performance, this phone is a good pick. Just be aware that its battery life, while decent, may not last as long as some competitors with larger cells.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v10661,808
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!