Available Variants
6GB / 128GB
Official
৳162,999
6GB / 256GB
Official
৳176,999
Full Specifications
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 |
Launch
| Announced | 2021, September 14 |
| Status | Available. Released 2021, September 24 |
Body
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm (6.33 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Apple Pay | Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
Display
| Type | Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Hardware & Software
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 26.1 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM, 1TB 6GB RAM |
| Storage Type | NVMe |
Main Camera
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
| Triple | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, 1/3.4", 1.0µm, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
Selfie Camera
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Ultra Wideband | Ultra Wideband (UWB) support |
Battery
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Type | Li-Ion 4352 mAh (16.75 Wh) |
Tests
| Performance | AnTuTu: 801691 (v9) GeekBench: 4706 (v5.1) GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1050 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.0 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 121h |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Apple iPhone 13 Pro Max price in Bangladesh for 2026 makes it a premium but older flagship. It's excellent for users who want a top-tier camera and a super-smooth 120Hz display for years to come. However, it's not the best choice if you need the very latest processor or software features beyond 2026. This phone is ideal for photography enthusiasts and long-term users who prioritize build quality over having the newest model.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Antutu Benchmark
v9801,691
Total Score
* Scores are based on lab tests and may vary by device condition and version.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Similar Price
Apple iPhone 12 Pro Max
৳175,999
Xiaomi Mix Fold 3
৳170,000
Samsung Galaxy S26
৳150,000
Xiaomi 17 Ultra
৳139,500
Samsung Galaxy S26 Ultra
৳180,000
Xiaomi Mix Fold 2
৳183,500
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
৳146,999
Motorola Razr 60 Ultra
৳155,000
Samsung Galaxy Z Flip5
৳173,999
Huawei Mate 50 RS Porsche Design
৳190,000