Full Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
Launch
| Announced | 2022, June 23 |
| Status | Available. Released 2022, July 27 |
Body
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm (6.43 x 2.94 x 0.33 in) |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
Hardware & Software
| OS | EMUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Memory & Storage
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
Main Camera
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
Selfie Camera
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
Features
| Virtual Proximity Sensing | Virtual proximity sensing |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Battery
| Charging | 40W wired, 50% in 30 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
Disclaimer: The price and specifications shown may be different from the actual product. We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. Please check with the retailer before purchasing.
Frequently Asked Questions
Description
The Huawei nova Y90 is a mid-range smartphone announced in June 2022, featuring a 6.7-inch IPS LCD display with 90Hz refresh rate and Full HD+ resolution. Powered by the Qualcomm Snapdragon 680 4G chipset with up to 8GB RAM and 128GB storage, it runs EMUI 12. The device sports a triple rear camera setup with a 50MP main sensor, 2MP macro lens, and auxiliary lens, capable of 1080p video recording. It has an 8MP front camera, side-mounted fingerprint sensor, and a large 5000mAh battery supporting 40W wired fast charging. Connectivity includes 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, and USB-C. Available in Crystal Blue, Pearl White, Emerald Green, and Midnight Black.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!
Camera Samples
No samples yet
Be the first to upload camera samples taken with this device.
Add
Performance & Features
Estimated average on high settings
Screen-on time (mixed usage)
Based on AI analysis
* These values are calculated automatically by our system and may not be 100% accurate.
Write a Review
1
Basic
2
Details (Optional)
3
Photos (Optional)
Reviews (0)
Variant:
Pros
Cons
No reviews yet. Be the first to review this product!